Make your own free website on Tripod.com
Home | Contact Us | Cheltenham Ante-Post 2008 | Cheltenham map and contact | 2006 Festival Results | 2007 Festival Results

GRO Cheltenham 08

2007 Festival Results

The 2007 Cheltenham Festival

Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday, March 13 to 16, 2007.

(click on the race title for more detail)

First Day - Tuesday, March 13 (Old Course)
Time Race Distance Total Prize Fund

2.00
Anglo Irish Bank Supreme Novices' Hurdle

1st (5) Ebaziyan 40-1
2nd (6) Granit Jack 15-2
3rd (21) Amaretto Rose 2-1 Fav
22 ran
Also: 12-1 De Soto 4th

2.35
Irish Independent Arkle Challenge Trophy Chase

1st (6) My Way de Solzen 7-2
2nd (8) Fair Along 10-3 Fav
3rd (10) Jack The Giant 14-1
13 ran
Also: 16-1 Faasel 4th

3.15 Smurfit Kappa Champion Hurdle Challenge Trophy

1st (10) Sublimity 16-1
2nd (3) Brave Inca 11-2
3rd (2) Afsoun 28-1
10 ran
Also: 6-4 Fav Detroit City
NR: Acambo

4.00
William Hill Trophy Handicap Chase

1st (23) Joes Edge 50-1
2nd (3) Juveigneur 7-1 Co Fav
3rd (17) Distant Thunder 7-1 Co Fav
4th (7) Mon Mome 16-1
23 ran
NR: Iron Man

4.40
Sporting Index Cross Country Handicap Chase

1st (11) Heads Onthe Ground 5-2 Fav
2nd (3) Silver Birch 14-1
3rd (5) Le Duc 8-1
4th (1) Spot Thedifference 6-1
16 ran

5.20
Fred Winter Juvenile Novices’ Handicap Hurdle

1st (4) Gaspara 9-2 Jt Fav
2nd (13) Altilhar 12-1
3rd (5) Laustra Bad 16-1
4th (1) Zilcash 50-1
24 ran
Also: 9-2 Jt Fav Pouvoir


Second Day - Wednesday, March 14 (Old Course)
Time Race Distance Total Prize Fund

2.00
Ballymore Properties Novices' Hurdle

1st (9) Massini's Maguire 20-1
2nd (14) Tidal Bay 10-1
3rd (3) Catch Me 7-1
15 ran
Also: 5-2 Fav Aran Concerto, 7-2 Silverburn 4th

2.35
Royal & SunAlliance Chase

1st (4) Denman 6-5 Fav
2nd (13) Snowy Morning 10-1
3rd (1) According To John 66-1
17 ran
Also: 25-1 Aces Four 4th

3.15 Queen Mother Champion Chase

1st (11) Voy Por Ustedes 5-1

2nd (2) Dempsey 20-1
3rd (9) River City 33-1
10 ran
Also: Evens Fav Well Chief, 4-1 Newmill 4th
NR: Marble Garden, Nickname

4.00
Coral Cup (Handicap Hurdle)

1st (26) Burntoakboy 10-1
2nd (5) Powerstation 12-1
3rd (14) Baron De Feypo 20-1
4th (16) Oscatello 8-1
28 ran
Also: 6-1 Fav Copsale Lad

4.40
Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase

1st (23) Cloudy Lane 15-2 Fav
2nd (17) Parsons Legacy 12-1
3rd (24) Cheeky Lady 20-1
4th (16) Ponmeoath 16-1
24 ran

5.20
Weatherbys Champion Bumper

1st (4) Cork All Star 11-2
2nd (22) Sophocles 40-1
3rd (1) Aranleigh 8-1
24 ran
Also: 4-1 Fav Mad Fish, 25-1 Shirley Casper 4th

 

Third Day - Thursday, March 15 (New Course)
Time Race Distance Total Prize Fund

2.00
Jewson Novices' Handicap Chase

1st (17) L'Antartique 20-1
2nd (20) Bob Hall 10-1
3rd (8) Wee Robbie 20-1
4th (18) Rasharrow 14-1
19 ran
Also: 7-2 Fav New Little Bric
NR: Flintoff

2.35
Ryanair Chase

1st (7) Taranis 9-2
2nd (3) Our Vic 7-2
3rd (5) Billyvoddan 20-1
9 ran
Also: 7-4 Fav Monet's Garden 4th

3.15 Ladbrokes World Hurdle

1st (4) Inglis Drever 5-1
2nd (7) Mighty Man 10-3
3rd (2) Blazing Bailey 8-1
14 ran
Also: 2-1 Fav Black Jack Ketchum, 22-1 United 4th
NR: Asian Maze

4.00
Racing Post Plate Handicap Chase

1st (14) Idole First 12-1
2nd (16) Palarshan 28-1
3rd (15) Mariah Rollins 20-1
4th (5) Le Volfoni 16-1
23 ran
Also: 7-2 Fav Opera Mundi
NR: Mr Boo

4.40
National Hunt Chase Challenge Cup

1st (2) Butler's Cabin 33-1
2nd (3) Character Building 7-1
3rd (19) Countess Trifaldi 100-1
19 ran
Also: 2-1 Fav Gungadu, 50-1 High Cotton 4th
NR: Blue Splash

5.20
Pertemps Final (Handicap Hurdle)

1st (7) Oscar Park 14-1
2nd (6) Material World 14-1
3rd (3) Adamant Approach 16-1
4th (20) Mistanoora 33-1
24 ran
Also: 13-2 Fav Kadoun

 

Fourth Day – Friday, March 16 (New Course)
Time Race Distance Total Prize Fund

2.00
JCB Triumph Hurdle

1st (11) Katchit 11-2
2nd (13) Liberate 12-1
3rd (16) Mobaasher 33-1
4th (21) Punjabi 9-1
23 ran
Also: 7-2 Fav Lounaos
NR: Artadi

2.35
Brit Insurance Novices' Hurdle

1st (20) Wichita Lineman 11/8F
2nd (1) Air Force One 25/1
3rd (9) Itsa Legend 100/1
Also: 11-2 Flight Leader 4th

3.15 totesport Cheltenham Gold Cup

1st (8) Kauto Star 5-4 Fav
2nd (4) Exotic Dancer 9-2
3rd (19) Turpin Green 40-1
18 ran
Also: 25-1 Monkerhostin 4th

4.00
Christie's Foxhunter Chase Challenge Cup

1st (10) Drombeag 20-1
2nd (24) Whyso Mayo 2-1 Fav
3rd (18) Ned Kelly 20-1
24 ran
Also: 25-1 Oscar India 4th

4.40
Johnny Henderson Grand Annual Chase Challenge Cup

1st (3) Andreas 12-1
2nd (12) Hasty Prince 8-1
3rd (11) Ground Ball 33-1
4th (8) Ursis 14-1
23 ran
Also: 5-2 Fav Saintsaire
NR: Cossack Dancer

5.20
Vincent O'Brien County Handicap Hurdle

1st (20) Pedrobob 12-1
2nd (18) Ouninpohja 11-2
3rd (19) Premier Dane 100-1
4th (10) Kawagino 20-1
28 ran
Also: 3-1 Fav Fair Along

grahamrichards468x60.gif

chel.gif

horsetalk468x60animated.gif

jff1.jpg

ipp1.gif

2, Albert Chambers
Sudley Road
Bognor Regis
West Sussex
PO21 1EQ
Fax: 01243 860489
Email: grahamrichardsonline@yahoo.co.uk